Call Center: +90 (224) 451 40 20 (Bursa),

Faydalı model

 

Faydalı Model kavramı ülkemizde ve dünyanın belirli ülkelerinde patentin uzun süreçlerine ve katı kurallarına alternatif olarak buluş niteliği taşıyan fikri ürünler için daha kısa sürede sonuçlanan ve daha yumuşatılmış kriterler sahip olan alternatif bir sistemdir.

Ülkemizde bir buluşa ya patent ya da faydalı model koruması alınmak zorundadır. Yani aynı buluş için hem patent hem de faydalı model koruması mümkün değildir. Ancak örneğin Almanya da bir strateji olarak bir buluş için önce bir faydalı model müracaatı yapılıp akabinde yada aynı anda bir patent müracaatı da yapılabilmektedir.

Bunun dışında koruma süreleri de ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Örneğin ülkemizde 10 yıl olan faydalı model koruması bazı ülkelerde 7 yıldır. Kriter olarak ise ülkemizde buluş basamağı aranmazken bazı ülkelerde patenttekinden daha yumuşatılmış bir buluş basamağı kriteri aranabilmektedir. İtiraz ve hükümsüzlük konularında da farklı uygulamalara sahip olan faydalı model talep edilen ülkeye göre farklı stratejiler geliştirilmesi gereken bir husustur.

İşletmenizin sağlaması gerektiği uluslararası hukuksal koruma için hangi sistemi tercih etmesi gerektiği dair soru ve sorunlarınızı uzmanlarımızdan ögrenebilirsiniz..

 

 

İletişim Bilgileri

  • Lefkoşe Cad. No:12 Gizemler Plaza K3/9 Nilüfer - BURSA
  • +90 (224) 451 40 20 (Bursa)
  • +90 (212) 709 04 44 (İstanbul)

Şirket Profili

INNOVASIA Intellectual Property Group is one of the privileged and particular consultant who works on intellectual property protection for both Turkish and overseas clients.

Nowadays, the knowledge of Intellectual Property Rights grow up day by day in Turkey and in this increment value, INNOVASIA takes an active part in supporting for competitive business development in Turkish industry and trade.

Haberler