Call Center: +90 (224) 451 40 20 (Bursa),

Faydalı Model Hukuku Genel Husuları

 

551 sayılı KHK nın ilk yürürlüğe girdiği dönemlerde faydalı modele itiraz edilmediği durumda tescil sonrası ilgili 3. şahıslarca hükümsüzlük davası da açılamamaktaydı. Güncel KHK da bu hüküm kaldırılmış, hükümsüzlük davası için herhangi bir ön şart konulmamıştır.

Bir faydalı modeli kullanabilmek yani taklit hareketi içinde olan ya da taklide teşebbüs eden taraflar için patentten farkı yoktur.

Ancak faydalı model hakkı sahibinin karşısındaki tarafın aksiyonları patentten farklı olarak dava süreçlerini değiştirebilmektedir.

TPE tarafından tescil edilen bir faydalı modelin sicilden terki için söz konusu tescil belgesine konu buluşun yeni olmadığını ya da buluş olmadığını ileri sürerek bir hükümsüzlük davası açmaktır.

 

İletişim Bilgileri

  • Lefkoşe Cad. No:12 Gizemler Plaza K3/9 Nilüfer - BURSA
  • +90 (224) 451 40 20 (Bursa)
  • +90 (212) 709 04 44 (İstanbul)

Şirket Profili

INNOVASIA Intellectual Property Group is one of the privileged and particular consultant who works on intellectual property protection for both Turkish and overseas clients.

Nowadays, the knowledge of Intellectual Property Rights grow up day by day in Turkey and in this increment value, INNOVASIA takes an active part in supporting for competitive business development in Turkish industry and trade.

Haberler