Call Center: +90 (224) 451 40 20 (Bursa),

Tasarım Tescili Süreci

 

Tasarımlar 1995 yılından bu yana 554 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri çerçevesinde tescil edilerek koruma altına alınmaktadır.

554 Sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, bir tasarım tescil edilebilmesi için yeni ve ayırt edici olması gerekmektedir. 

Ülkemizde, Endüstriyel tasarım tescil işlemleri için itiraza dayalı incelemesiz sistem mevcuttur.

Bu sistem çerçevesinde gerçekleştirilen müracaatlar benzerlik araştırması yapılmadan başvuru için gerekli evrakların tamamlanması ile ilana çıkar.

İlana çıkan Endüstriyel tasarım tescil başvuruları 6 ay süresince Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bülteninde yayınlanmaktadır.  Yayınlanan tasarımlara, yenilik ve ayırt edici nitelik vasfına sahip olmadığı gerekçesiyle ya da hak sahipliğine dayanarak ilân tarihinden itibaren altı ay içinde Enstitü nezdinde itiraz edilmesidir. Yapılan itirazlar Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu tarafında incelenir ve taraflara bildirilir. 

6 aylık yasal itiraz süresi içerisinde itiraz edilmeyen veya yapılan itirazlar ret edilen başvurular tescile bağlanır. 

Tasarım Tescil Belge Süreci 12 Ay içerisinde tamamlanmaktadır.

 

 

İletişim Bilgileri

  • Lefkoşe Cad. No:12 Gizemler Plaza K3/9 Nilüfer - BURSA
  • +90 (224) 451 40 20 (Bursa)
  • +90 (212) 709 04 44 (İstanbul)

Şirket Profili

INNOVASIA Intellectual Property Group is one of the privileged and particular consultant who works on intellectual property protection for both Turkish and overseas clients.

Nowadays, the knowledge of Intellectual Property Rights grow up day by day in Turkey and in this increment value, INNOVASIA takes an active part in supporting for competitive business development in Turkish industry and trade.

Haberler