Call Center: +90 (224) 451 40 20 (Bursa),

2. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi 2013

 

 

Innovasia Patentinde katılımcı olduğu, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi 15 – 16 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN, Türkiye'de ilk defa orta yüksek ve ileri teknoloji alanlarında yapılan Ar-Ge projelerinin yatırım ve üretime dönüşmesi için yeni bir yatırım destek programı başlatacaklarını belirterek, "Bu program kapsamında, toplam 50 milyon liraya kadarlık olan projeler desteklenecek. Bu projeler için 3 milyon 600 bin lirası hibe olmak üzere, toplam 10 milyon liraya kadar destek sağlanacak" dedi.

Sergide görülecek proje ve ürünlerin yeni Türkiye'nin bir başka açıdan ifadesi olacağını dile getiren Bakan ERGÜN, "Yönetim anlayışımızda konuyla ilgili tüm paydaşların görüşlerini ve fikirlerini dikkate almak büyük önem taşıyor. Zirvenin Ar-Ge merkezleriyle ilgili önümüzdeki dönemde atacağımız adımlara ışık tutacağını vurgulamak istiyorum. Türkiye çok mesafeler kat etmesine rağmen halen arzu ettiğimiz seviyede değil" diye konuştu.

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Zirvenin birinci günü öğleden sonra gerçekleştirilen “Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Ar-Ge Merkezlerinin Rolü” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Habip ASAN, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinde Ar-Ge Merkezleri ve sınai mülkiyet bağlamında, etkili bir işbirliği aracı olan sınai mülkiyet, Ar-Ge ve inovasyon arasındaki sıkı ilişkiden bahsederek, sınai mülkiyet odaklı kurumlar arası işbirliği sürecinde Türk Patent Enstitüsü’nün rolünü anlattı.

Prof. Dr. ASAN, sınai mülkiyetin ekonomi üzerindeki etkisinden bahsederek, inovasyon döngüsünün işletilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Sınai mülkiyet sistemi içinde yer alan paydaşlardan ve sistemin iyi işlemesi için bu paydaşların üzerine düşen sorumluluklardan söz etti.

Sınai mülkiyetin tüm tarafların ortak çıkarlarına hizmet eden ve taraflar arasında işbirliğini kolaylaştıran stratejik bir araç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. ASAN, sınai mülkiyet sistemini etkin kılmak için Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Panelde; Ülkemizde Ar-Ge konusunda işbirliğinin geliştirilebilmesi için neler yapılabilir? Özel Ar-Ge Merkezlerinin işbirliği ağları içerisinde ve işbirliğinin geliştirilmesindeki rolü nedir, ne olabilir? Rakip firmaların birlikte çalışmaları için yapılabilecekler nelerdir? Kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde bilim/teknoloji/inovasyon politikalarından nasıl faydalanılabilir? Bilim, teknoloji ve inovasyon politikalarının kamu-üniversite-sanayi işbirliğinde daha etkin hale getirilebilmesi amacıyla inovasyon sisteminde yer alan aktörlerin katkıları neler olabilir? Kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi bağlamında teknoloji öngörüsü çalışmalarının yeri nedir? Gerekli midir? sorularına yanıt arandı.

Ar-Ge merkezlerinin faaliyetleriyle bu güne kadar sağlanan kazanımların gözden geçirilmesi, kamuoyu ile paylaşılması, mevcut sorunlara yönelik çözüm önerilerinin tartışılması ve toplumda Ar-Ge kültürü ile farkındalığın sağlanması amacının ön planda tutulduğu Zirveye bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yenilikçilik ekosistemini oluşturan aktörlerin temsilcileri ile ülkemizde faaliyet gösteren yabancı işletmelerin yüksek düzeyli yöneticileri katılım sağladı.

 

 

İletişim Bilgileri

  • Lefkoşe Cad. No:12 Gizemler Plaza K3/9 Nilüfer - BURSA
  • +90 (224) 451 40 20 (Bursa)
  • +90 (212) 709 04 44 (İstanbul)

Şirket Profili

INNOVASIA Intellectual Property Group is one of the privileged and particular consultant who works on intellectual property protection for both Turkish and overseas clients.

Nowadays, the knowledge of Intellectual Property Rights grow up day by day in Turkey and in this increment value, INNOVASIA takes an active part in supporting for competitive business development in Turkish industry and trade.

Haberler